“15 روز تا نیمه ی شعبان مونده 15 تا صلوات به نیت ظهور آقا بفرست و این پیامک رو برای 15 نفر هم ارسال کن”
ارسال پیامک هایی با مضمون فوق چند سالیست که در نزدیکی های نیمه ی شعبان در بین قشر ارزشی رواج یافته. کسی منکر فضیلت صلوات و نیت خیر عاملان چنین طرح هایی که گاها طرح چندین میلیونی صلوات را سازماندهی! وعملی می کنند نیست. اما یک سوال؟! آیا تعجیل در فرج مولا با بالارفتن آمار صلوات محقق می شود؟ اگر این چنین است چرا علما اعلام در طول قرون این امر مهم را اعلان نفرموده اند؟ آیا مقدور نبود که مثلا حضرت امام خمینی ره با آن نفوذ و اقتدار و محبوبیتی که داشتند، روزی را تعیین می نمودند و همه ی مسلمین را ملزم می نمودند با فرستادن چندین هزار صلوات، طرح عظیم و میلیاردی صلوات جهت تعجیل در فرج آقا را اجرا نمایند؟ 


به نظر می رسد پرداختن به امور مستحبی و تقدم مفاتیح الجنان بر قران در نزد برخی از ما شیعیان عامل مهجوریت قران و بازماندن از وظایف اصلی گردیده. وظیفه ی جامعه ی منتظر مصلح؛ پرورش عقول و بالابردن معرفت مردم است زیرا وقتی حضرت حجت ظهور نمایند پیش از هر امری عقول مردم را کامل می نمایند و سپس اقدامات اصلاحی خود را آغاز می نمایند و تا عقول مردم به مرحله ای از پختگی نرسد و برخی نقائص برطرف نشود ظهور غیر ممکن می نماید.


آسیب های فراوانی که به خاطر غفلت علما در تبیین درست فرهنگ انتظار و جریان قوی دشمنان به مهدویت ضربه زده نیاز به توجه و رسیدگی ویژه دارد. غلبه ی مسائل احساسی بر مسائل معرفتی،تقدم مسائل فرعی بر مسائل اصلی(مانند این که آیا حضرت مهدی عج همسر و فرزندانی دارند ؟حضرت در کجا زندگی می کنند؟و…) ملاقات گرایی و ارتباط با امام زمان عج تطبیق مصداقی شخصیت های آخرالزمان(مثل دجال و سفیانی و سید خراسانی و…)توقیت و تعیین وقت ظهور و افراط در نشان دادن چهره ی خشن و یا پر مهر حضرت و…همگی مباحث انحرافی و غیر ضروری هستند که متاسفانه در بین مردم جا افتاده! 


پایین بودن سطح فکری عموم مردم و عدم شناخت جایگاه والای حضرت حجت عامل تشدید این انحراف گردیده. با مروری دراحادیث مختلف مهدویت متوجه دوری جامعه ی امروزی از فرهنگ انتظار می شویم.به عنوان مثال در حدیثی از امام صادق علیه السلام آمده است"فإن أحب الأعمال إلى الله عزوجل انتظار الفرج"{منبع: الخصال :ج 2 ص 610} تعمق در این حدیث نشان میدهد، انتظاری که محبوب ترین اعمال شمرده شده، با دست روی دست گذاشتن و دعا کردن محقق نمی شود بلکه انتظار امریست فعلی{توجه بفرمایید که در حدیث گفته شده:احب الاعمال} یعنی فرد منتظر باید مرد عمل باشد! منتظر یعنی معترض.زیرا منتظر به شرایط موجود معترض است و خواهان تغییر شرایط و آماده کردن زمینه ی ظهور حضرت حجت می باشد.اما در جامعه ی ما عملگرایی تا چه حد مقبول است؟ کمک به اصلاح وضعیت فکری و فرهنگی جامعه چقدر مورد توجه است؟

آیا جامعه ی ما نشانه های جامعه ی منتظر را دارد؟
مسئله ی منجی آخرالزمان در همه ی ادیان پذیرفته شده و مختص عقاید شیعه نیست ولی فرق منجی شیعه با منجی دیگر ادیان دراین است که منجی شیعه با اعمال و رفتار مردم ارتباط دارد و ظهورش منوط به اعمال مردم است که همین امر انگیزه ای را در بین منتظران ایجاد می کند که با تصحیح اعمال خود زمینه ی ظهور حضرتش را فراهم نمایند؛ اما منجی دیگر ادیان جمود گرفته و ارتباطی با دنیای موجود ندارد. دشمنان شیعه با علم به این مسئله کوشش می نمایند تا با ترویج عقاید انحرافی و در حاشیه قرار دادن حضرت ولیعصرعج ، مهدی موهوم را جایگزین مهدی موعودعج نمایند.


و از آنجایی که معرفت عموم جامعه نسبت به حضرت،نسبتا سطحی است،لذا سریع در دام توطئه های دشمنان می افتند.در این بین عده ای سود جو با ادعای مهدویت اعتقادات مردم را به بازی می گیرند و با سوء استفاده های مالی و اخلاقی و … باعث وهن مهدویت می شوند. عده ای با ترویج مسائل خرافی و چله نشینی و مشغول کردن مردم بر مداومت بر اوراد و اذکار خاص فرصت اندیشیدن و مطالعه و آگاهی را از مردم می گیرند و عده ای با خرق عادت و انجام کارهای محیر العقول ذهن گروهی را مسحور خود می کنند و بساط مراد و مریدی راه می اندازند و…


و این گونه می شود که می بینیم در حدیث آمده در آخرالزمان حفظ ایمان سخت تر از نگه داشتن ذغال داغ بر دست،خواهد بود! در پایان باری دگر یادآوری می شود که دعا و صلوات جهت تعجیل فرج امری پسندیده و مقبول می باشد اما زمانی این امور زیباتر می شوند که با اصلاح اعمال و زمینه سازی عملی در جامعه برای امر فرج توام گردند.
خداوندا در عصری هستیم که نبی نداریم، دشمنان زیاد،فتنه ها زیادتر و یاران اندک! ولی فقیه زمانمان چون علی علیه السلام مظلوم است.اَللهُم اکشِف هذِه الغُمّةَ عَن هذه الاُمّة بِظُهورِه وَ عَجِّل لَنا ظُهورَه اِنَّهُم یَرَونَه بَعیدا وَ نَراهُ قَریبا بِرَحمَتِکَ یَا اَرحَم الراحِمین…

 

رامیان

پ.ن.1: همگی بنابراین توصیه راس  ساعت 11 شب نیمه ی شعبان دعای فرج بخوانیم و از خداوند مهربان ظهوراین وجود نازنین را بخواهیم.
پ.ن.۲: کاش دوستان وبلاگ نویس دراین ایام بیشتر از مهدویت بنویسند و در حد وسع خود روشنگری نمایند!

 

 

موضوعات: فرهنگی  لینک ثابت[یکشنبه 1395-02-19] [ 08:08:00 ب.ظ ]