به عروس خانم گفتم ناقلا چه جوری آقای داماد را توی تور انداختی و شکارش کردی حتما با هم دانشگاهی هستید؟!

گفت: نه اتفاقا از هم دانشگاهی هایم خواستگار داشتم و پرسش من از همه آنها این بود که چرا من را انتخاب کردید؟

ادامه مطلب :

در حالی که دخترای همکلاسیتون هم زیبا هستند و هم خیلی رنگین، (در حالی که خودش خیلی ساده پوش و بدون آرایش بیرون می رفت) و جواب هم دانشگاهی هاش این بود که تو با همه آن دخترها متفاوت هستی، علت انتخاب ما غرور شما است؛ اما آن ها که زیباتر و رنگین تر هستند دائما در حال گدایی محبت هستند، از نگاهشان تمنا را احساس می کنیم!؟

گفت :دوست داشتم ازدواجم مثل پدر مادرم سنتی باشد، اتفاقا هم همانطور شد.، رفته بودم منزل همسایه مراسم زیارت عاشورا داشتند که زن عموی همسرم مرا دیده بود و به مادر شوهرم معرفی کرد و ازدواجمان سر گرفت.

پرسیدم: این آقا داماد سنتی چکاره است؟گفت استاد یار دانشگاه است و دانشجوی دکتری.و اکنون نزدیک به شش سال است زندگی شیرینی دارند.

حقیقتا امام علی غرور زن را نزد نامحرمان یک برگ برنده برای ارزشمندی زنان می داند.

طبق روایت سه چیز است که برای مردان بد است اما برای زنان فضیلت می باشد. این سه چیز عبارتند از تکبر، ترس، بخل که هر سه از صفات رزیله است. شهید مطهری تحلیل این روایت را این طور بیان کرده است که صفات رزیله بد است ولی رفتار متکبرانه و رفتار ناشی از ترس و رفتار بخیلانه برای زنان فضیلت است.

_ رفتار متکبرانه یعنی رفتار با ابهت و رفتار ناشی از ترس یعنی احتیاط و رفتار بخیلانه یعنی احتیاط در خرج کردن و در برخورد با مسائل اجتماعی می باشد.
اميرالمؤمنين در حكمت 234 نهج البلاغه مي فرمايد:
«وَ قَالَ عليه السلام خِيَارُ خِصَالِ النِّسَاءِ شِرَارُ خِصَالِ الرِّجَالِ الزَّهْوُ وَ الْجُبْنُ وَ الْبُخْلُ فَإِذَا كَانَتِ الْمَرْأَةُ مَزْهُوَّةً لَمْ تُمَكِّنْ مِنْ نَفْسِهَا وَ إِذَا كَانَتْ بَخِيلَةً حَفِظَتْ مَالَهَا وَ مَالَ بَعْلِهَا وَ إِذَا كَانَتْ جَبَانَةً فَرِقَتْ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ يَعْرِضُ لَهَا» ؛ خصلت هاي نيك زنان، همان خصلت هاي بد مردان است، يعني تكبّر، ترس و بخل. هر گاه زن متكبّر باشد خود را در اختيار بيگانه نمي گذارد و اگر بخيل باشد مال خود و همسرش را حفظ مي كند و چون ترسو باشد از هر چيز مشكوك فاصله مي گيرد.
امام علي (ع)در مورد صفات پسنديده زن مي فرمايند : بهترين صفات زن بدترين صفات مرد است و آن صفات عبارتند از : كبر و بخل و ترس. اگر زن متكبر نباشد هيچگاه تسليم غير همسر خود نمي شود. همچنين اگر زن بخيل باشد در حفظ و نگهداري اموال خود و همسرش كوشا خواهد بود. چنانچه زن ترسو باشد از هر پيشامدي بيمناك است و قهرا به دام شياطين نخواهد افتاد و در حالي كه اين صفات هر سه از صفات نا پسنديده مرد بشمار مي رود.

حكمت 234 نهج البلاغه

موضوعات: باز آفرینی محتوای دینی  لینک ثابت[سه شنبه 1395-05-05] [ 04:30:00 ب.ظ ]