من مرده ام شما چطور مرده اید

وقتی از خانه بیرون می‌روم، هم خودم را مرده می‌بینم، مرده‌های بسیاری در اطرافم هستند. بدون اینکه قرنطینه‌ای در کار باشد! و مردم هم در کنار این مردگان هیچ احساس ناراحتی یا ترس نمی‌کنند! همه جا هستند، از مترو گرفته تا اتوبوس، تاکسی، دانشگاه، بازار، خانه عمه و خاله، همسایه‌ها همه جا مُردِه ها ولو هستند. نمی‌دانم چشم برزخی پیدا کرده‌ام؟ حتی خودم هم را جزو مرده حس می‌کنم و میان آنها هستم!

یادم افتاد از وقتی که کلام مبارک امام‌علی‌علیه‌السلام را دیدم، مُردم! می‌فرمایند:کسی که امر به معروف و نهی از منکر را با قلب و دست و زبانش انجام ندهد، مانند مرده‌ای بی خاصیت در بین زندگان است، یکی از ناتوانی هایی که مُرده دارد، عدم توان دفاع از خود هست شما یک جسد را بِندازید را زمین و با پا بِهِش لَگَد بزنید یا با دست بهش مُشت بزنید،قابلیت دفاع از خودش را نداره!

شاید وجه تشابه در این حدیث مولا همین باشه که :کسی که امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کند، از حق خودش دفاع نمی‌کند!با این مقدمه، می خواهیم بحث بررسی کنیم ضرورت امر به معروف و نهی از منکر رو از نگاه عقل ببینیم. جایگاه امر به معروف و نهی از منکر از پنجره‌ی عقل بشری چه هست و اهمیت و ضرورتش چطور هست؟

مهمترین فاجعه و خطرناک ترین آسیبی که با ترک امر به معروف تو جامعه اسلامی رُخ می‌دهد می‌دانید چیست؟این است که گناه، از گناه بودن می‌اُفتد،عادی می‌شود وقتی هم عادی شد به تدریج ارزش می‌شود این بدترین خطر است، این بزرگترین خیانت  است به مردم مسلمان، که خودشون سر خودشون میاورند!با امر به معروف نکردن باعث می‌شوند که:ارزش کم کم جایش با ضد ارزش عوض بشود معروف و منکر جایشان عوض بشود یک مرحله‌ی وسط هم دارد اول عادی می‌شود قبح گناه می‌ریزد، خوبی معروف از بین میرود، معروف عادی سازی می‌شود.

وقتی گفته می‌شود، پیامبر بزرگ اسلام به زیادی امتش بر امت‌های دیگر فخر می کند، فخر پیامبر می‌شود ضد ارزش.  فقط دوتا بچه کافیست، می‌شود ارزش، هرکسی که بچه کم دارد به آن افتخار می‌کند! کم‌کم این گناه بچه نداشتن جایش را به قتل نفس می‌دهد و براحتی به سقط جنین رو می‌آورند! به جایی می‌رسد که هر روز 200 کودک در این کشور مسلمانی و شیعه، بچه‌ها کشته می‌شوند. چرا گفتم شیعه چون هر پدر اهل سنت با انتخاب چهار همسر و هر کدام ده فرزند صاحب چهل فرزند می‌شود!

 مهمترین فایده‌ی امر به معروف و نهی از منکر شاید این باشد که گناه زشت بماند، خوبی خوبی بماند، جای معروف و منکر عوض نشود، اما با این مقدمه وارد بحثمان بشویم

ما چندتا ضرب المثل داریم، خیلی خوبه این‌ها را بین مردم ترویج کنید.ضرب المثل‌هایی که امر به معروف و نهی از منکر را در ناخودآگاه مردم تایید می‌کند یکیش این است که:می‌گویم سکوت نشانه رضایت است، واقعا وقتی شما یک گناهی را می‌بینید سکوت کنید، یعنی راضی هستید به انجام آن خطا، ضرب المثل قشنگی که داریم می‌گوید آقا:چو می‌بینی که نابینا و چاه است، اگر خاموش بنشینی(یا اگر دستش نمی‌گیری) گناه است واقعاً گناه است! وقتی می‌گویند کاهش جمعیت یک فاجعه است، از غیر متدین‌ها که با سگ و امثال آن زندگی می‌کنند که توقع نداریم، در افزایش جمعیت همکاری کنند. از مذهبی ها توقع داریم ، از قشر طلاب توقع داریم که به این معروف عمل کنند!!!

متاسفانه مسئولین فرهنگی مرکز مدیریت به قضیه توجه ندارد، طلاب را برای درس خواندن تهدید می‌کنند، و همکاری ندارد با ترساندن از اینکه سنوات می‌خوری و حذف واحد می‌شوی! در حالیکه می‌شناسم موسساتی را که تا آنجا که می‌توانند به طلبه فرصت می‌دهند تا هم به فرزند آوری برسد هم از درس نماند.

متاسفانه این مسئولین خودشان هم بخاطر تحصیل و دکتری که این روزها از کروناهم بدتر به جانشان افتاده است، حاضر نیستند فرزند بیشتر بیاورند.

با نماینده شهرمان صحبت می‌کردیم، پرسیدم برای زنان در مجلس چه کردی که خدا را خوش بیاید؟ حرف خوبی زد گفت: طرحی دادم که هرکسی که متاهل است و فرزند بیشتری دارد به او شغل بدهند. و هرکسی که  متاهل است و فرزند بیشتری دارد از یارانه برخوردار گردد.

پس لطفا زنده باشید، نمیرید قبل از اینکه بمیرید!

موضوعات: فرهنگی  لینک ثابت


فرم در حال بارگذاری ...