امروزه نداشتن سواد رسانه ای یعنی بیسوادی

در سواد رسانه از ابتدای کار اول باید سواد داشته باشیم، مثل یک سوادآموز که اول باید از الف با شروع کند. یعنی سواد رایانه‌ای داشته باشد، مثل دوره‌های گوناگونIcdl ، اکسل اکسز و از سخت افزار و Ram وcpu ویندوز انواع نرم افزار ها را مثل Afic نصب کند. نرم افزار کلیپ و پادکست، Idsl، نصب کند و اگر سیستم ویروسی شد بتواند آنتی ویروس نصب کند.

در مرحله بعد باید سواد دیجیتال را داشته باشد مثلا با عناوین مونولوگ و آنالوگ آشنا باشد و بتواند پاورپونت بسازد یا کلیپ بسازد. باید توانایی کابری تمامی ابزارهای رسانه‌ای را داشته باشد تازه می‌شود نیمه حرفه‌ای. راحت می‌تواند در پیام رسان‌ها کار کند، وبلاگ بزند، در اینستاگرام و واتساب کار کند.

سواد رسانه‌ای یعنی بتواند تحلیل کند و رسانه شناس باشد، توانایی تحلیل کلیپ ها و سخنرانی، اخبار را داشته باشد.هدف و پیام را دریافت کند. نقشه پیام تصویری و صوتی را بفهمد.

وقتی توانست تحلیل کند، باید در بین خانواده و دوستان پیاده سازی کند می‌شود تربیت رسانه. به فرزندان چگونه یاد بدهیم چه چیزی برایش جایگزین کنیم تا از محتوای بهتری استفاده می شود تربیت رسانه کند.

. بعد نوبت رفتار رسانه‌ای می‌شود که باید رفتار مناسبی در برابر چند رسانه‌ای داشته باشیم. جواب شبهه بدانیم  و روشنگری کنیم. یک وقت فرصت جواب کم است، و باید به موقع جواب داد. در تله چند رسانه ای نیافتیم.

بحث بعدی تولید رسانه است که باید بتوانیم پیام هایی را تولید کنیم تا به جان مخاطب رسوخ کند پیام های شایسته و روشنگرانه، برای شیعیان و ادیان دیگر یا کودک و نوجوان باشد. موارد دیگر که از کف هرم شروع می‌شود همه بلقوه هستند، ولی این مورد نتیجه آن‌ها است.

در جریان سازی رسانه را باید با پیام به مخاطب حس همزاد پنداری بدهیم و تاثیر گذاری داشته باشد باید با تکنیک خاصی بتوانیم جریان ساز باشیم و در مرحله آخر باید توانایی مدیریت رسانه را داشته باشیم.

مراقب باشیم مبادا مصداق باسوادهای بی سواد باشیم.

موضوعات: فرهنگی  لینک ثابت
آراي كاربران براي اين مطلب
5 ستاره:
 
(3)
4 ستاره:
 
(0)
3 ستاره:
 
(0)
2 ستاره:
 
(0)
1 ستاره:
 
(0)
3 رأی
ميانگين آراي اين مطلب:
5.0 stars
(5.0)
نظر از: فقط خدا [عضو] 
5 stars

سلام خوشحال میشم از وبلاگ منم دیدن کنید

1399/10/01 @ 22:36
پاسخ از: محمدی [عضو] 

آمدم عزیزم

1399/10/02 @ 14:02
نظر از: مدرسه علمیه ریحانه الرسول شلمزار [عضو] 
5 stars

به نظر من اول باید فرهنگ سازی بشه.
خوشحال میشم از وبلاگ مدرسه ماهم دیدن کنید
shalamzar.kowsarblog.ir/

1399/09/19 @ 13:10
پاسخ از: محمدی [عضو] 

دقیقا باید سواد رسانه را آموخت

1399/09/20 @ 10:16
نظر از: مصطفوی [عضو] 
5 stars

سلام. متن خوبی بود. ولی متاسفانه خیلی از تریبون به دست ها جوانان را ترغیب می کنند به حضور در فضای مجازی که به نظر من اول باید آن ها را بترسانند از بی سوادی رسانه ای و غرق شدن در این فضا.
باید ایجاد انگیزه کنند برای کسب این سواد و بعد ترغیب کنند به ورود در این فضا.

1399/09/18 @ 15:31
پاسخ از: محمدی [عضو] 

سلام باید اول آموزش داد

1399/09/20 @ 10:23


فرم در حال بارگذاری ...