ازدواج آسمانی

شیوه خواستگارى حضرت على علیه السلام از حضرت زهراسلام الله علیها و توصیف خصوصیاتى كه پیامبر گرامى اسلام صلی الله علیه و آله در مورد حضرت على علیه السلام بیان مى‏ نمایند، نشان‏دهنده بهترین معیارهاى انتخاب همسر است.

آن حضرت در شرایطى اقدام به ازدواج و خواستگارى نمود كه جهت مال و دارایى ثروتى نداشت اما از خصایص والایى برخوردار بود كه آن حضرت را به‏ عنوان تنها همسر شایسته معرفى مى ‏كرد.

وقتى حضرت على علیه السلام براى خواستگارى به محضر پیامبر صلی الله علیه و آله آمد، با سخنانى شیرین خواسته‏ اش را چنین بازگو كرد:

«پدر و مادرم فداى شما، وقتى خردسال بودم مرا از عمویتان ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتید. با غذاى خود و به اخلاق و منش خود بزرگم كردید. نیكى و دل سوزى شما درباره من از پدر و مادرم بیشتر و بهتر بود. تربیت و هدایتم به دست شما بوده و شما اى رسول خدا به خدا سوگند ذخیره دنیا و آخرتم مى‏ باشید.

اى رسول خدا! اكنون‏ كه بزرگ‏ شده‌‏ام، دوست دارم خانه و همسرى داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم.

آمده‏‌ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگارى كنم. آیا مرا مى ‏پذیرید؟» چهره پیامبر چون گل شكفته شد. گویا انتظار این لحظه را مى‏‌كشید. خوشحال شد، ولى جواب قطعى را بر عهده حضرت فاطمه سلام الله علیهاگذاشت.


پیامبر فرمود: «یا على ! پیش از تو كسانى از فاطمه خواستگارى كرده‏‌اند و او در همه، اظهار كراهت كرده است. اما تو منتظر باش تا برگردم.» رسول‏ الله به اتاق حضرت زهرا رفت و فرمود: «فاطمه جان، على بن ابى طالب كسى است كه قرابت و فضل و اسلام او را شناخته ‏اى. من از پروردگارم خواسته‏‌ام، تو را به بهترین و محبوب‏ترین خلقش تزویج كند.

حال، على از تو خواستگارى مى‌‏كند. نظرت چیست.» فاطمه ساكت شد ولى روى برنگردانید و رسول خداصلی الله علیه وآله در چهره دختر خویش، نارضایتى احساس نكرد. آنگاه حضرت به پا خاست و فرمود: الله‏‌اكبر. سكوت فاطمه حاكى از رضایت اوست. در این هنگام جبرئیل نازل شد و گفت: یا رسول‏ الله! فاطمه را به على تزویج كن. خدا، فاطمه را براى على و على را براى فاطمه پسندیده است.

موضوعات: فرهنگی  لینک ثابت


فرم در حال بارگذاری ...