معمول عرف روحانیت از علمای صاحب نفس برای عمامه گذاری استفاده می کردند

این روزها از مذهبی‌ها رفتار‌هایی مشاهده می‌شود که برای همرنگی با جماعت بی مبالات شده‌اند! با تساهل‌گری در رقابت با بدحجابان یا بی‌حجابان در سبقت دور میدان زن زندگی آزادی شتابان می‌دوند. از کدام تبرجشان باید چشم پوشی کرد! ابروهای تاتو کرده که مسلما برای زیبایی و آرایش هست! اگر بپرسیم خواهیم شنید که فتوای مرجعم گفته پوشاندن آن بستگی به عرف دارد.

این فتوا را یک کسی برایم معنا کند. مسلم است که کسی که ابرو‌هایش را تاتو می‌کند برای زیباتر شدن است.هرچند که بعضی با تاتو زشت می‌شوند ولی هدفش زیبایی هست.

سوال من این است که چرا باید حجاب و پوشش به عرف وابسته باشد! اگر اینگونه فکر کنیم از هنجارهای ارزشی دین چیزی باقی نمی‌ماند. روزگارمان مانند اقوام گذشته خواهد شد که وقتی پیامبران برای هدایت آن‌ها اقدام می‌کردند، پاسخشان این گونه بود که ما از نیاکان‌مان پیروی می‌کنیم.

حالا این نیاکان همان عرف جامعه آن‌ها نبود؟ لذا به جایی می‌رسیم که امام‌جمعه شهری برای عمامه گذاری طلبه، توسط مادر بی چادر او استفاده می‌کند. عرف جامعه به قدری پر رنگ شده است؛ که برای علمایی که در مسجد جمع شده‌اند تا شکوه عمامه گذاری را به اشتراک بگذارند این گونه پوشش عادی شده است.

همیشه از گذشته‌های دور، حتی زمان طاغوت زنان برای ورود به مساجد حرمت قائل می‌شدند و از چادر استفاده می‌کردند. نمی‌دانم با این گونه رفتارهای ضد ارزشی چه چیزی را می‌خواهیم اثبات کنیم؟!به نظر می رسه که به این هشدارها باید توجه کنیم.

 پیشگویی امیرالمومنین درباره گروهی از زنان در آخرالزمان شاید قبلاً اینقدر روشن نمی‌فهمیدیم‌. اسبغ‌ابن‌نباته از یاران نزدیک امیرالمومنین این روایت را نقل می‌کند. روایت است از امیرالمومنین که در آخرالزمان گروهی از شرورترین انسان‌ها ظهور پیدا می‌کنند؛ گروهی از زنان که به دنبال کشف حجاب و عریان شدن هستند؛ از دین خارج می‌شوند و دچار فتنه‌ها می‌شوند.

قُل لَّا يَسْتَوِي الْخَبِيثُ وَالطَّيِّبُ وَلَوْ أَعْجَبَكَ كَثْرَةُ الْخَبِيثِ ۚ فَاتَّقُوا اللَّهَ يَا أُولِي الْأَلْبَابِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ﴾سورة المائدة: 100

موضوعات: فرهنگی  لینک ثابت


فرم در حال بارگذاری ...