فروش کتب طلاب در حمایت از کالای ایرانی

سیره علما حمایت از کالای ایرانی تحریم کالای خارجیطلبه محترم در کجای این تاریخ حضور دارید!؟

علما و طلاب در اين حركت ملى جلودار شدند تا جايى كه؛ طلاب براى مقابله با استقراض خارجى كتاب هاى خود را فروختند و به دولت کمک کردند.

پس از قرار داد ننگين ۱۹۰۷ كه ايران را به دو منطقه تحت نفوذ انگليس و روسيه تقسيم مى ‏كرد، يكى از راه‏ هايى كه علما براى مقابله با نفوذ و دخالت بيگانگان به كار بردند، حمايت از توليد ملى و تحريم كالاهاى خارجى بود.

در اصفهان، آيت‏ الله آقا نجفى اصفهانى با سخنان آگاهى بخش، مردم را به خطرهاى اين قرارداد ذلت بار هشدار داد و مبارزه‏اى منفى عليه بريتانيا آغاز كرد.

او به مردم سفارش كرد: كالاهاى انگليسى را نخرند و به جاى آن از توليدهاى داخلى استفاده كنند. راهى كه با موفقيت در زمان ميرزاى شيرازى(ره) در مبارزه با كمپانى رژى و تحريم تنباكو تجربه شده بود.    

   در گزارش سفير انگلیس آمده است: آقا نجفى روزى در مسجد شرح مفصلى از فوائد متروك داشتن پارچه های اروپايى بيان نمود و مى‏ گفت: او و ساير علما از اين به بعد به ترك منسوجات فرنگى خواهند كوشيد.

علماى شيراز نيز در اعتراض به اين كار، خريد و فروش كالاهاى اروپايى را حرام اعلام كردند.

پ ن

وقتی که در آن زمان دولت ایران مجبور شده بود برای جبران کسری بودجه از خارجی ها قرض کند و با همین قرض بخشی از اقتصاد ایران بدست آنها میافتاد،علما چاره را در تامین از طریق داخل دانستند و طلاب کتب خود را فروختند تا این کسری بودجه ترمیم شود ،  طلبه  محترم در کجای  این تاریخ حضور دارید!؟

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.
عبارت تصویر را بازنویسی نمائید. (غیرحساس به حروف کوچک و بزرگ)